Bakım ve Destek Hizmetleri

Bakım ve Destek Hizmetleri

Bakım ve destek hizmetleri müşterinin alt yapısını oluşturacak ürünlerin uygun koşullarda çalışmasını sağlar. Kurulu olan sistem üzerinde bulunan ürünlerin sahip olduğu alt yapı, ağ ve iletişim ortamlarının bütünsel olarak çalışmasını ve en iyi seviyede performans göstermesini sağlar. Alınan hizmetler sayesinde en kısa sürede katma değere sahip olunur.

IT destek hizmetleri olarak adlandırılan, müşterinin ihtiyaç ve taleplerini en iyi çözümler ile sağlayan işlerdir. Destek hizmetleri, hem müşteriyi hem de çalışanı memnun ederek daha verimli bir iş akışına sahip olunması sağlar. Bilgi işlem gibi durumların sürekliliğini sağlamak, kullanılan dijital ürünlerin gerekli müdahale ve güncellemesine destek sağlayan firmalardan destek almak önemlidir.

Bakım ve Destek Hizmetleri Çeşitleri

Şirketler özellikle eksiklik duyduğu konularda yardım almak amacıyla bu tarz hizmetlerden faydalanır. IT bakım sürekli olarak alınması gereken hizmetlerdir. Şirket bünyesinde kullanılan teknolojik cihazların kullanıma bağlı olarak duyduğu bir bakım ihtiyacı bulunur. Teknolojini çok hızlı ilerlemesi sebebiyle bazı durumlarda kullanım kaynaklı olmayan ve güncellemelerin gerisinde kalan cihazlarda sorunlar yaşanabilir. Cihazlarda yavaşlama yaşanması durumunda iş akışında aksamalar meydana gelebilir. Bu nedenle sorun yaşanmadan önce destek alınması daha faydalı olur.

Yerinde Destek Hizmeti

Müşterinin yaşadığı problemler, yerine gidilerek çözülür. Destek alınan firma ile müşteri arasında yapılan sözleşme gereği gerekli hizmetler sunulur. Birebir aynı ortamda bulunmadan bu tarz hizmetlerin alınması mümkün olduğu için müşterilere sunulan seçeneklerden biri de yerinde hizmettir. Problemin çözülmesi sayesinde müşterinin talebi yerine getirilmiş olur.

Uzaktan Erişim ile Destek Hizmeti

IT destek uzaktan bir şekilde verilebilen hizmetlerden biridir. Özellikle kullanılan sunucu ya da ağ sistemlerinde yaşanan sorunlarda tercih edilebilir. Sadece sorun yaşanması durumunda değil aynı zamanda teknik destek almak için uzaktan erişim ile sağlanabilir. Genellikle bu yöntem internet yolu ile sağlanır.

Telefonda Destek Hizmeti

Müşterinin yaptığı sözleşme doğrultusunda bu hizmeti alabilir. Sözleşmeli olan şirketin araması durumunda çağrı merkezinden hızlı bir dönüş alınır. Müşterinin ilettiği istek ya da ihtiyacı incelenir, telefon üzerinden çözülebilecek olan sorunlar için direkt olarak yardımcı olunur. Telefon üzerinden yardım olunamayacak bir konu ise gerekli bilgilendirme yapılır  ve yerinde destek hizmeti için ekip gönderilir.

Periyodik Bakım Hizmeti

Müşteri periyodik bakım için sözleşme yaparken, hangi cihazları ya da ürünleri için bakım talep ettiğini belirtir. Sözleşme üzerinde belirtilen tarih aralıklarında düzenli olarak bakım hizmetleri verilir. Periyodik olarak yapılan bakımlarda cihazların; kontrolleri, arıza tespitleri ve onarılması, fiziksel bağlantıların kontrolü gibi hizmetler verilir. Düzenli bir şekilde bakım gerçekleştirilmesi, oluşabilecek sorunların önüne geçerek iş aksaması gibi durumlara engel olunur. IT bakımı şirketler için sağlanan en büyük avantajlardan biridir.

Çağrı Başı Servis Hizmeti

Müşteri telefon, e-mail, faks ya da internet gibi farklı iletişim araçları ile servis merkezine ulaşabilir. Arıza yaşanması durumunda firmaya bu durum kolay bir şekilde iletilebilir. Talebin firmaya ulaşmasının ardından kısa bir sürede gerekli ekip müşteriye gönderilir. Bu yöntem daha çok acelesi olmayan arıza durumlarında tercih edilebilir.

Bakım ve Destek Hizmetleri Kapsamında Sunulan Hizmetler

Bakımve destek hizmetleri öncelikli olarak bilgisayar için kullanılan ağların korunmasında ve şirketlerin bu ağları sorunsuz bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Profesyonel şekilde sunulan hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • - Bilgisayar sistem ve ağlarının izlenmesi, bakımının yapılması,
  • - Şirkette bulunan teknolojik donanımların yazılım, ağ, yazıcı ve tarayıcı gibi sistemlerini kurmak, bakımını yapmak,
  • - Alınan hizmetler sonucunda tekrar sorun yaşanması durumunda müşteriye anında dönüş yapmak,
  • - Müşteri istek ve ihtiyaçlarına anında dönüş yapmak,
  • - Şirket geneli için yerinde ya da uzaktan teknik destek sağlamak,
  • - Teknik ekipman üzerinde yaşanan arıza durumlarında tamir ve bakım gerçekleştirmek,
  • - Yeni kurulan teknolojiler konusunda test ve kurulum hizmeti sunmak,
  • - Şirket çalışanları için gerekli bilgilerin paylaşılması,
  • - Çalışan şirketin bilgi gizliliğine saygı duyulması.

IT Bakım ve Destek Hizmetleri

IT bakım ve destek hizmetleri, çok kullanıcının olduğu bilgisayar ve ağ ortamları için yazılım ve donanım açısından sunulan hizmetlerdir. Öncelikli olarak müşterilerin karşılaşabileceği sorunların önüne geçmek adına verilen hizmetlerdir. Müşteri talebi doğrultusunda da alınabilecek hizmetleri kapsar. Teknolojik ürünler üzerinde verilen hizmetler olduğu için gerekli bilgi ve donanıma sahip ekiplerden yardım alınması gerekir. Teknolojik cihazların fiyatları gün geçtik artış gösterir, bu nedenle herhangi bir zarara uğranmaması için gerekli hizmetlerdir. Sadece cihazın bozulması ve yenisinin alınmasının zararı değil aynı zamanda cihazın olmadığı süreçlerdeki iş kaybı da hesaba katılmalıdır.

Bilgi teknolojileri, birçok farklı sektörde kullanılır hale gelmiştir. Bazı sektörler için yardımcı destek sağlarken bazı sektörlerde ise tamamen bu teknolojiler etrafında iş yapılır. Bu nedenle IT hizmetleri oldukça önem kazanmıştır. Hem zaman hem de para bakımından zarar etmemek adına alınması gereken hizmetlerdir. Birçok farklı firma bu konuda hizmet sunar, fakat sahip olunan donanıma göre seçim yapmak doğru olabilir. Sahip olduğunuz güncel teknoloji hakkında bilgi sahibi olan firmalar seçilmelidir.

Bakım ve destek hizmetleri alan şirketler için farklı seçenekler sunulur. Hizmetleri nasıl almak istedikleri, hangi hizmetleri istedikleri gibi sorulara yanıt verilmesi gerekir. Firma ile müşteri anlaşma yapmadan önce bu konularda karar vermelidir. Talebi doğrultusunda istediği bütün hizmetlerden faydalanabilir. Bakım ve destek konusunda hizmet veren firmalar, müşteri memnuniyetini oldukça önemser. Bu nedenle sunulacak tüm imkanlar üzerinde gerekli çalışmalar yapılır. Destek uzmanları ile sürekli olarak müşterinin yanında bulunmaları birçok sorunun erkenden önüne geçilmesine yardımcı olur. Firma ve müşteri arasında kesintisiz iletişim kurulması mümkündür.

IT Bakım ve Destek Hizmetlerimiz ile İşinizi Güvenceye Alın!

Ata Medya Bilgi işlem, işletmeler için profesyonel IT bakım ve destek hizmetleri sunmaktadır. Uygun fiyatlarla, en iyi hizmeti sunuyoruz. Teknolojinin sunduğu hızlı dönüşümü yakalamak, işinizin sürekliliğini sağlamak için biz buradayız. Detaylı bilgi almak için bize ulaşmanız yeterlidir.